Çin'de başlayan ve dünya genelinde pek çok ülkede görülmeye başlayan korona virüsüne dair endişeler artıyor. 

Verilere göre bugüne kadar vaka sayısı 109 bini geçerken , koronavirüsten ölenler 3825 kişiyi buldu. Yetkililer bu sayının artmasından endişeli. Son dakika gelişmelerine göre İtalya, Katar ve Avustralya'da okullarda eğitim ve öğretime ara verildi. 

Aralarında İran, Irak, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk, Katar, Fransa, Polonya, Ukrayna, Kıbrıs Rum Kesimi, ABD, Malezya, Bangladeş ve Hollanda'nın da bulunduğu 84 ülkede korona virüsüne bağlı ölümler olduğu gazete ve televizyon haberlerinde bildirildi. 

Peki Türkiye'de durum ne? Ülkemizde şu ana kadar korona virüsü taşıyan biri olduğuna dair resmi bir açıklama yapılmadı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca " Bulaşıcılığı önlemek için vatandaşımız bu dönem yurt dışına mümkün mertebe çıkmasın, gidenler evde 14 gün kendisini izole etsin." dedi. Avrupa'nın koronavirüs karşısındaki önlemleri ağırdan aldığını belirten Koca, "Avrupa'da her geçen gün ağırdan alınan tedbirler giderek bizi, ülkemizi risk altına sokmakta." diye konuştu. Singapur'da koronavirüs tanısı konan Fransız vatandaşının Londra'dan Singapur'a transit gittiğini ifade eden Koca, "Uçağımız yolcusuz olarak dönüş yapmıştır. Mürettebat, tedbiren 14 gün gözetim altında tutulacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Bu açıklamalara göre ülkemizde "henüz" koronavirüs tehlikesi yok görünüyor. Neredeyse bütün sınır komşularımızda görülen virüs, zamanında alınan önlemler ile ülkemizde rastlanmadı. 

Peki bizler neler yapmalıyız? Sık sık el yıkamalı, hapşururken ve öksürürken ağzımızı kapatmalı, kalabalık ortamlardaan uzak durmalı, mümkünse dışarı çıkarken maske kullanmalı, birbirimizle temastan kaçınmalıyız. Yurt dışına gidenler kendilerini 14 gün izole etmeli, bu süre içinde başkalarıyla temastan kaçınmalı. Hasta çocuklar iyileşene kadar okula gönderilmemeli, hijyen kurallarına özellikle dikkat edilmeli. Okullarda çok sıkı önlemler alınmalı. 

Özel Çağın Anadolu Lisesi olarak, sağlık ve hijyen tedbirlerini almış olmakla beraber; bilim insanlarının bir an önce koronavirüse karşı çözüm geliştirmesini umuyoruz.